تبلیغات
.::مهندسین نرم افزار دانشگاه آزاد::. - روش های صحیح مطالعه !!!!
.::مهندسین نرم افزار دانشگاه آزاد::.
FUTURE IS FOR US

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 23 دی 1389
با سلام خدمت دوستان عزیز !!
با توجه به شروع امتحانات فکر کردم که شاید بهتر باشه یه مطلب بدرد بخور در این زمینه براتون بزارم که امیدوارم ازش استفاده کنید !!!!!

روش های صحیح مطالعه

تعریف مطالعه :  مطالعه یك فرآیند شرطی و اكتسابی جهت افزایش معلومات است حال به بررسی منظور این تعریف می پردازیم .

الف ـ فرآیند : فرآیند یعنی مرحله به مرحله روند، پروسه ، یعنی    مطالعه باید دارای بخشهای مختلفی مثل گرم كردن، ایجاد آمادگی ، پیش مطالعه و . . . باشد .

ب ـ شرطی : شرطی یعنی اینكه یك سری شرایطی دارد و از همه مهمتر یعنی عادت كردن یعنی باید در طول سال تحصیلی به یك روش خاص عادت كرد .

ج ـ اكتسابی : اكتسابی یعنی به دست آوردن پس باید روش مطالعه را یاد گرفت .

برای شرطی شدن نسبت به مطالعه باید شرایط زیر را لحاظ كرد :

الف : مكان مطالعه
ب : زمان مطالعه
ج : روش یا تكنیك مطالعه

 

ویژگیهای مكان مطالعه :

1 ـ مکان اتاق مطالعه : مکان مطالعه باید ثابت باشد ( اصطلاحاً Nichae  باشد ) و این جای ثابت باید حتماً پشت میز باشد . مطالعه روی زمین، روی تخت و یا در حال راه رفتن به درد نمی خورد . حتی گذشتگان نیز روی زمین درس نمی‌خوانده اند و از میزهای كوچكی برای كارهای نوشتنی و خواندنی خود استفاده می كرده‌اند .

2 ـ نور اتاق مطالعه : اگر از لامپ مهتابی استفاده می شود زیاد مناسب نیست و اگر از نور چراغ مطالعه به تنهایی استفاده می شود باز هم مناسب نیست و بهتر است این دو را تركیب كرد تا در موقع درس  خواندن هم طیف زرد و هم طیف سفید را داشته باشیم تا چشم ها خسته نشود. نكته دیگر در باب نور مطالعه این است كه حتماً در موقع مطالعه پیرامونتان روشن باشد و فقط محلی كه درس می خوانید روشن نباشد.

3 ـ دمای اتاق مطالعه : دمای اتاق باید حدود C 25 باشد و برای این منظور لازم نیست تا یك دماسنج به اتاق وصل كنید و اگر بالاتر از 25 درجه بود كولر را روشن و اگر زیر 25 درجه بخاری را روشن كنید ، منظور این است كه با لباس راحتی در اتاق خود راحت باشید ولی اگر سرمایی هستید بهتر است لباس بیشتری بپوشید و اتاق را زیاد  گرم نكنید چرا كه یكی از عوامل حواس پرتی و ایجاد خواب آلودگی گرمای زیاد اتاق مطالعه است .

4 ـ دكور اتاق مطالعه : دكور اتاق هر چه ساده‌تر و ثابت تر باشد بهتر است یعنی به عبارت بهتر مرتب دكور اتاق را تغییر ندهید و سعی كنید به یك وضعیت عادت كنید و در ضمن چیزی كه تداعی كننده خاطره خاصی باشد در اتاقتان وجود نداشته باشد مثل عكس، پوستر و یا یك مجسمه كه یادآور خاطره یا مسئله خاصی باشد. عكسهایی را كه به در و دیوار باشد نه به كل اتاق چون هر چقدر فضای دیدتان محدودتر باشد میزان حواس پرتی تان هم كمتر خواهد بود .

5 ـ برتری خانه : بهترین جا برای درس خواندن منزل است ولی اگر نمی‌توانید در خانه درس بخوانید حالا به هر دلیل، چه به دلیل جمعیت زیاد وسروصدا و یا سكوت بیش از حد، می توانید از كتابخانه‌ها و فرهنگسراها استفاده كنید فقط توجه داشته باشید كه بروید كتابخانه درس بخوانید نه اینكه مركز مشاوره و راهنمایی باز كنید و به جای خواندن وقتتان به امور دیگر صرف شود و به عبارت دیگر تلف شود .

6 ـ نقش موسیقی: درباره موسیقی نتایج ضد و نقیض فراوانی منتشر شده است كه خلاصه آن این است كه درس خواندن با موسیقی گوش دادن جور در نمی آید هر سخن جایی و هر نكته مكانی دارد. پس سعی كنید اگر عادت دارید در موقع درس خواندن با ضبط درس بخوانید حتماً این عادت را كنار بگذارید و سعی كنید رویكرد مطالعه خود را تغییر دهید چون بعضی ها می گویند برای مطالعه دروس عمومی حواسمان پرت می شود ولی در موقع تست زدن و مطالعه دروس اختصاصی موسیقی مشكلی ایجاد نمی‌كند كه خودتان بهتر می دانید كه ایجاد می كند پس سعی كنید صادقانه درس بخوانید و با خود روراست باشید تا موفق شوید

مطالب مربوط به زمان مطالعه هم توی ادامه مطلب بخونین !!!!

زمان مطالعه :

خلاصه كلام، هیچ قانونی برای زمان مطالعه نداریم . هر وقت كه راحت بودید همان موقع بهترین زمان برای درس خواندن است حال ممكن است این زمان 3 صبح باشد یا 12 شب مهم این است كه شما در چه زمانی راحت تر هستید كه درس بخوانید ولی 3 زمان در یادگیری خیلی مهم است كه بهتر است در این زمانها درس بخوانید :

1 ـ اول صبح : به دلیل اینكه تازه از خواب بیدار شده‌اید و ذهنتان منع قبلی ندارد و مطالب را به راحتی در خود نگه می دارد . پس در برنامه روزانه خود طوری عمل كنید كه حتماً اول صبح‌ها نیم یا یك ساعت بتوانید درس بخوانید . فقط دقت داشته باشید وقتی از خواب بیدار می‌شوید در یادگیری اختلال صورت می گیرد و حتماً یك یا چند حركت كششی انجام بدهید . آب میوه یا میوه‌ای میل كنید تا این اختلال برطرف شود و بعد درس خواندن را شروع كنید و بهتر است درسهای سخت را اول صبح بخوانید این درس سخت می تواند ریاضی یا ادبیات باشد و این بستگی به شما دارد .

2 ـ آخر شب : به دلیل اینكه بعد از درس می خوابید و منع بعدی ندارید . مطالب فرصت پیدا می كنند تا از نیمكره راست كه جایگاه حافظه كوتاه مدت است وارد نیمكره چپ كه جایگاه حافظه بلند مدت است بشود برای همین یادگیری افزایش پیدا می كند و حیف است كه شبها جلوی تلویزیون بخوابید سعی كنید روی دفتر و كتاب خوابتان ببرد و آخر شب درسهای دوست داشتنی را بخوانید نه درسهای كه حكم لالایی دارند و می خوانید و می خوابید .

3 ـ دو ساعت قبل از غروب آفتاب : به دلیل كاهش اشعه كیهانی و نوع  رابطه خورشید با زمین اختلال حواس كم می شود. پس سعی كنید این زمان صرف امور پیش پا افتاده نشود مثلاً اگر می خواهید اتاقتان را مرتب كنید به جای قبل از غروب بعد از غروب این كار را انجام دهید .

زمانهای  نامناسب مطالعه :

1 ـ با شكم پر درس خواندن مناسب نیست : حتماً بین وعده غذایی مثل نهار و شام و آغاز مطالعه حداقل نیم ساعت فاصله باشد .
2 ـ با شكم خالی درس خواندن نیز مناسب نیست : اگر گرسنه‌تان است ولی قسمتی از درستان هم مانده است ، اشكالی ندارد یك میوه یا شیرینی میل بفرمایید و سپس برگردید و درستان را بخوانید .

طبقه بندی: عمومی،  مقاله های آموزشی، 
برچسب ها: روش های صحیح مطالع، زمان و مكان مطالع، میهن بلاگ، بلاگفا، بلاگ اسكای، مطالعه، درس، زمان، مكان مطالعه،
دنبالک ها: ALIREZA،
ارسال توسط .::علیرضا ارجمندنیا::.
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند ها